Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

fotbalul britanic are o oportunitate istorică în acest sezon de a realiza o dublă în ambele competiții de cluburi continentale.

Atât în ​​Liga Campionilor, cât și în Europa League prezintă candidații la campioni și portalurile specializate, cum ar fi pariurile de fotbal Betway, cred în această posibilitate. Și este faptul că Premier League a prezentat patru echipe în semifinalele acestor două turnee.

Istoria „dubletelor” echipelor britanice din Europa

Trebuie să vă întoarceți cu 35 de ani în urmă, în 1984, pentru a asista la ultima dublă britanică din UEFA și Cupa Europei, numită acum Europa League și Champions.Tottenham a obținut al doilea titlu continental învingându-l pe Anderlecht la penalty-uri.

În turneul major, Liverpool a învins-o pe Roma, de asemenea în shoot-out de la unsprezece metri, și a scris un capitol de aur în sportul regelui Angliei.

A fost un deceniu grozav pentru fotbalul englez. Cluburile lor au dominat în Europa și au ajuns la finale continentale cu relativă ușurință, în timp ce alte țări au participat cu renunțare la conducerea britanică.

În 1981 s-a produs și această situație. În UEFA a câștigat surprinzătorul Ipswich Town împotriva unui altul nu mai puțin neașteptat ca AZ al Olandei, în timp ce în Cupa Europei Liverpool al treilea dintre cele cinci pe care le găzduiește în ferestrele sale.

Acum treisprezece ani în 1968, am găsit un alt succes similar. Leeds United și Manchester United au câștigat pentru a pune Anglia pe polul fotbalului european. A fost prima dintre aceste trei ocazii în care Premier League a plasat doi campioni UEFA și Cupa Europei în același sezon.

Extragere binevoitoare

Extragerea din acest an nu a dus la confruntări directe între echipele din insule, astfel încât posibilitățile cresc. În Cupa Europei, cel mai important turneu de cluburi din lume,Liverpool și Tottenham au ajuns în semifinale în care au fost încadrați cu FC Barcelona și Ajax Amsterdam respectiv.

În cel de-al doilea turneu prin excelență, două dintre cluburile londoneze s-au calificat în penultima rundă. Chelsea și Arsenal se luptă pentru un titlu care să le salveze sezonul. „Blușii” erau deja campioni în 2013. În 2017 a câștigat și un alt club englez, Manchester United, antrenat de Jose Mourinho.

Echipa Anfield, finalistă a ultimei ediții în care a pierdut în fața Real Madrid, și-a atins ultima Ligă a Campionilor în 2005, după ce a ridicat un scor 0-3 împotriva Milanului într-una dintre cele mai spectaculoase finale din memorie. Doi ani mai târziu a revenit în finală și s-a confruntat cu același rival, dar de data aceasta italienii au fost mai buni și au luat titlul.

TottenhamLa rândul său, a făcut istorie calificându-se pentru prima dată printre primii patru în competiția continentală eliminând tocmai un alt club englez: Manchester City, Pep Guardiola.

Liverpool este cel mai de succes club englez din Cupa Europei cu cinci titluri. Manchester United urmează cu trei, iar Nottingham Forest are două. Chelsea și Aston Villa au obținut fiecare un trofeu.

ÎnEuropa League, Liverpool domină și el cu trei și Tottenham a ridicat cupa de două ori. Cu unul sunt Ipswich, Manchester United și Chelsea.